TREŚĆ STATUTU |
Załącznik Nr 1 do Uchwały STATUT GMINY CHOTCZA Rozdział I Postanowienia ogólne § 1 1. Mieszkańcy gminy Chotcza tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową. 2. Ilekroć w niniejszym Statucie jest mowa o gminie, należy przez to rozumieć wspólnotę samorządową gminy Chotcza oraz jej terytorium. § 2 Gmina Chotcza położona jest w powiecie lipskim, województwie mazowieckim i obejmuje obszar o powierzchni 8882 ha oraz terytorium 17 sołectw, których granice i ustrój określają odrębne statuty. § 3 Siedziba władz gminy mieści się w Chotczy –Józefów 61. § 4 Ilekroć w Statucie jest mowa o: 1. ustawie o samorządzie gminnym- oznacza to ustawę z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz.U.Nr 142, poz.1591 z późn. zmianami), 2. Radzie –oznacza to Radę Gminy w Chotczy. 3. Urzędzie – oznacza to Urząd Gminy w Chotczy. § 5 Gmina Chotcza jest samodzielną jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną, powołaną do organizowania życia publicznego na swoim terytorium. Jej samodzielność podlega ochronie sądowej. § 6 1. Gmina zaspokaja zbiorowe potrzeby wspólnoty samorządowej poprzez wykonywanie zadań własnych i zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, a także z zakresu organizacji i przeprowadzania wyborów powszechnych i referendów. 1. Gmina może także wykonywać zadania powierzone na podstawie porozumienia z organami administracji rządowej i organami samorządu innych szczebli po zapewnieniu środków finansowych. 2. Do wykonywania zadań własnych przekraczających możliwości organizacyjne gminy może ona przystępować za zgodą Rady Gminy do związków gmin, zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym organizacjami pozarządowymi. Rozdział II Władze gminy § 7 1. W sprawach szczególnie ważnych dla gminy, jego mieszkańcy mogą podejmować rozstrzygnięcia poprzez referendum. 2. Zasady i tryb przeprowadzania referendum gminnego określają powszechnie obowiązujące przepisy prawa. § 8 1. Organami gminy są:
2. Zasady i tryb przeprowadzania wyborów do rady gminy oraz wyboru wójta określa odrębna ustawa. 3. Kompetencje organów gminy określa ustawa z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym oraz inne ustawy szczególne. 4. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw. 5. Obywatele mają dostęp do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych przez Gminę w tym protokół z posiedzeń Rady Gminy. 6. Dokumenty, o których mowa w pkt.5 udostępnia każdorazowo na wniosek obywatela złożony na piśmie, upoważniony przez Wójta pracownik Urzędu Gminy. 7. Dokumenty, o których mowa w pkt.5 udostępnia się w pomieszczeniach Urzędu Gminy wyznaczonych w tym celu przez Wójta. § 9 1. Rada Gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym Gminy. 2. Rada składa się z 15 radnych, wybranych przez mieszkańców gminy w wyborach przeprowadzonych zgodnie z ustawą. 3. Rada wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego wiceprzewodniczącego. 4. Kadencja Rady Gminy trwa 4 lata licząc od dnia wyboru. § 10 Do właściwości Rady należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania Gminy nie zastrzeżone lub nie przekazane na rzecz innych organów. § 11 1. Rada obraduje na sesjach zwoływanych przez Przewodniczącego lub pod jego nieobecność wiceprzewodniczącego w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał. 2. Sesja może być zwołana na wniosek:
3. Przewodniczący Rady lub pod jego nieobecność wiceprzewodniczący obowiązany jest zwołać sesję w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał. § 12 1. Pierwszą sesje Rady zwołuje organ przewidziany w odrębnych przepisach, w terminie 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów na obszarze całego kraju. 2. Na pierwszej sesji Rada dokonuje wyboru Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego. § 13 1. Rada rozstrzyga sprawy w formie uchwał. 2. Prawo inicjatywy uchwałodawczej przysługuje:
3. Wykonanie inicjatywy uchwałodawczej zapewnia Przewodniczący Rady gminy, Podejmując działania niezbędne dla przygotowania uchwały, a zwłaszcza zaopiniowanie go przez właściwe Komisji rady. § 14 1. Uchwały Rady podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu Rady, chyba że ustawa stanowi inaczej. 2. Rada podejmuje uchwały w głosowaniach tajnych w następujących sprawach:
§ 15 1. Dla realizacji swych zadań Rada powołuje komisje stałe i doraźne oraz Komisję Rewizyjną. 2. Rada określa skład, przedmiot działania komisji i powołuje przewodniczących komisji rady oraz pozostałych członków.. 3. Komisje w ramach swojego przedmiotu działania:
4. Radnym za udział w sesjach i członkom komisji stałych i doraźnych przysługuje dieta w wysokości określonej uchwałą Rady. § 16 1. Radni w liczbie co najmniej ¼ ustawowego składu Rady mogą tworzyć kluby radnych. 2. Kluby radnych mają prawo w szczególności :
3. Zgłoszenie powstania klubu winno być dokonane na ręce Przewodniczącego Rady i zawierać listę członków oraz nazwisko przewodniczącego klubu. O takich zgłoszeniach Przewodniczący informuje Radę na najbliższej sesji. 4. Działalność klubu nie może być sprzeczna ze Statutem Gminy. § 17 1. Rada Gminy kontroluje działalność Wójta oraz gminnych jednostek organizacyjnych przy pomocy Komisji Rewizyjnej w zakresie:
2. Komisja Rewizyjna składa się z przewodniczącego i członków komisji , z wyjątkiem radnych pełniących funkcje Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady. 3. Komisja Rewizyjna dokonuje działań kontrolnych zgodnie z przyjętym przez Radę planem pracy lub na zlecenie Rady. 4. Komisja Rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do Rady w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Wójtowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową. 5. Regulamin pracy Komisji Rewizyjnej określa załącznik Nr 3 do Statutu. § 18 Organizację, tryb pracy Rady i jej organów oraz prawa i obowiązki radnych określa szczegółowo Regulamin Rady będący załącznikiem Nr 2 do statutu. § 19 1. Organem wykonawczym Gminy jest Wójt. 2. Tryb i zasady wyboru Wójta określa odrębna Ustawa. § 20 1. Wójt kieruje bieżącymi sprawami Gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz.. 2. Do zadań o kompetencji Wójta należy w szczególności;
§ 21 1. Wójt wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Gminy, funkcjonującego w sposób określony regulaminem organizacyjnym. 2. Po upływie kadencji Rady Gminy Wójt działa do chwili wyboru nowego Wójta. Rozdział III Mienie Gminy § 22 Mieniem Gminy jest własność i inne prawa majątkowe należące do Gminy lub innych gminnych jednostek organizacyjnych. § 23 1. Jednostkami organizacyjnymi Gminy są:
§ 24 Jednostkami pomocniczymi Gminy są sołectwa. Wykaz sołectw stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego Statutu. § 25 1. Sołectwa tworzy się w Gminie w drodze uchwały Rady Gminy. Podjęcie przez Radę Gminy uchwały w sprawie utworzenia sołectwa, poprzedzone jest przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami gminy. 2. Konsultacje przeprowadza się poprzez umożliwienie mieszkańcom gminy zgłaszania uwag do projektu uchwały w sprawie utworzenia sołectwa. Konsultacje przeprowadza się na zebraniach wiejskich. 3. zakres działania sołectwa, zasady i tryb wyboru i odwołania sołtysa i rady sołeckiej określa Rada Gminy w formie statutów poszczególnych sołectw. § 26 1. Rada Gminy w miarę posiadanych przez Gminę Chotcza możliwości, w drodze uchwały może wyposażyć jednostki pomocnicze w tym przede wszystkim sołectwa w mienie gminne. 2. Jednostki pomocnicze mają prawo do zarządzania i korzystania z przekazanego mienia. 3. Zarządzanie i korzystanie z przekazanego mienia nie może przekraczać zakresu zwykłego zarządu i ogranicza się do:
Rozdział IV Gospodarka finansowa Gminy § 27 1. Gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansowa na podstawie budżetu Gminy. 2. Projekt budżetu przygotowuje Wójt uwzględniając zasady prawa budżetowego określone w przepisach ustawy o finansach publicznych i przepisach wykonawczych do Ustawy oraz wskazówki Rady Gminy Chotcza. Projekt budżetu Gminy jest przedkładany Radzie przez Wójta w terminie do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy i przesyłany do wiadomości Regionalnej Izby Obrachunkowej. § 28 1. Wójt może w każdym czasie przedstawić Radzie wniosek o dokonanie zmian w budżecie. 2. Rada zobowiązana jest rozpatrzyć wniosek, o którym mowa w ust. 1 w terminie 30 dni. § 29 Oświadczenie woli w imieniu Gminie w zakresie zarządu mieniem składu jednoosobowo Wójt. § 30 Za prawidłowość obsługi budżetu gminy odpowiada Skarbnik. § 31 Obsługę kasową prowadzi bank wyłoniony w drodze przetargu.. § 32 1. Dochodami Gminy są:
2. Dochodami Gminy mogą być:
§ 33 1. Gmina ponosi koszty działalności organizacji samorządowych w sposób wynikający z przepisów. 2. Gmina wpłaca składki określone w statutach związków dobrowolnych, do których przystąpi. Rozdział V Przepisy gminne § 34 1. Przepisy gminne stanowi Rada w formie uchwały. 2. w celu wykonywania uchwał Rady i na podstawie zawartych w nich upoważnień – Wójt wydaje zarządzenia wewnętrzne. § 35 Przepisy gminne organy wymienione w § 34 ust. 1 uchwalają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu organu. § 36 1. Uchwała Rady powinna zawierać:
2. Uchwały Rady podpisuje Przewodniczący Rady lub Wiceprzewodniczący, 3. Oryginały uchwał ewidencjonuje się i przechowuje wraz z protokółem z sesji w Urzędzie Gminy, stanowią one załączniki. 4. Uchwały przekazuje się właściwym jednostkom do realizacji. 5. Wójt przekazuje uchwały Rady Wojewodzie Mazowieckiemu w terminie 7 dni od ich podjęcia. Rozdział VI Przepisy końcowe § 37 1. Rada uchwala Statut zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu. 2. Do zmian Statutu przepis ust.1 stosuje się odpowiednio. |
Opublikowane przez: Administrator zewnętrzny z upoważnienia Barbary Wronikowskiej